Jak o plnicí pero pečovat

 

Pro to, aby Vás plnicí pero, do nákupu kterého jste investovali nemalé peníze, co nejdéle reprezentovalo, aby Vám co nejdéle spolehlivě sloužilo, stačí dodržovat několik zásad a tipů: 

Všechny části pera, s výjimkou hrotu plniče, konvertoru příp. kartridže (bombičky), jsou vyrobeny ručně. Tloušťka stěny v některých částech konstrukce nepřesahuje 0,5 mm, proto s perem zacházejte přiměřeně opatrně. Vyvarujte se především pádům pera, které můžou mít za následek prasknutí nebo odštípnutí části těla pera, případně poškození hrotu. Také nošení pera v zadních kapsách není úplně ideální nápad. Jednotlivé šarže materiálů, ze kterých jsou pera vyrobeny se od sebe svojí texturou do jisté míry liší, proto v případě výměny některé části (úchop, násadka nebo víčko), se pero může od svého původního vzhledu do jisté míry lišit. Dále plnicí pero nevystavujte extrémním teplotám, hrozí tak nejen poškození povrchu těla pera, ale také neřízené protékání inkoustu skrz hrot (vyšší viskozita inkoustu při vyšších teplotách).

 

Běžná údržba 

 

Čištění povrchu těla

K důkladnému omytí/odmaštění povrchu pera bohatě postačí vlažná (ne horká) voda a mýdlo. Rozhodně nepoužívejte jakékoliv chemické prostředky nebo rozpouštědla (benzín, aceton atd.). Také k leštění nepoužívejte žádné chemické přípravky, původního lesku docílíte použitím vhodné textilie. 

Pokud dojde k poškrábání povrchu pera, prosím, kontaktujte mne. Oprava metodou pokus-omyl by se nemusela vyplatit. S ohledem na materiál, charakter a rozsah poškození zvolím vhodný způsob restaurování. Ochotně Vám poradím také s případnou obnovou lesku. 

 

Čištění hrotu, příp. konvertoru 

V případě běžného používání pera doporučuji čištění hrotu cca 1x/měs. Nicméně frekvence je na Vás. Určitě je vhodné v případě, že stopa během psaní nemá, při stejném tlaku na hrot konstantní tloušťku, pokud inkoust vytéká z hrotu přerušovaně, nebo v případě, že pero trpí „suchým startem“. 

Doporučený postup čištění:

  • Pokud coby zásobník na inkoust používáte konvertor, nedoporučuji ho při každém čištění vytahovat z plniče. Důvod je prostý: jeho častým sundáváním z plniče může dojít k vytvoření vůle v hrdle konvertoru, a tím k neřízenému protékání inkoustu skrz hrot.
  • Otáčením horní části konvertoru proti směru pohybu hodinových ručiček z něj odstraňte inkoust. Poté naplňte skleničku vlažnou (ne horkou) vodou a konvertor opakovaně, otáčením horní části střídavě ve směru a proti směru pohybu hodinových ručiček konvertor plňte a vyprazdňujte, dokud vytékající voda nebude čistá. Poté hrot jemně osušte, ideálně nechte vysušit při pokojové teplotě.
  • Pokud používáte kartridž (inkoustovou bombičku), je proces čištění ještě jednodušší. Kartridž jednoduše vyjměte a proudem vlažné (ne horké) vody hrot proplachujte dokud inkoust barví odtékající vodu. Poté hrot jemně osušte, ideálně nechte vysušit při pokojové teplotě.

 

V případě, že jste plnicí pero delší dobu nepoužívali, pravděpodobně došlo k zaschnutí inkoustu v hrotu. Nic se neděje. Sundejte z pera násadku a konvertor, resp. inkoustovou bombičku, a hrot včetně úchopu na několik hodin ponořte do sklenice s vlažnou vodou. Poté ho jemně profoukněte, z hrotu tak odstraníte nejen zbytky inkoustu ale i přebytečnou vodu. Pero poté otřete např. papírovou utěrkou a nechte při pokojové teplotě uschnout.